اگر قبلاً اصطلاح دینام را شنیده اید، احتمالاً می دانید که یک قسمت ضروری از وسیله نقلیه شما است. اما دینام خودرو دقیقاً چه می کند؟ به بیان ساده تر، این قطعه باتری خودرو را شارژ نگه می دارد و به شما این امکان را می دهد که ماشین خود را روشن کرده و از لوازم جانبی الکترونیکی مانند چراغ های جلو و رادیو استفاده کنید.اگر با خرابی دینام خودرو روبرو هستید، ممکن است متوجه شوید که ماشین شما بیش از چند دقیقه روشن نمی ماند. اما از کجا خرابی این قطعه مهم از خودرو را متوجه شویم؟

علایمی که نشان می دهد دینام در حال خراب شدن است؟

  1. چراغ‌های کم نور یا بیش از حد روشن

هنگام خرابی دینام خودرو، ولتاژ نامنظمی برای لوازم جانبی الکترونیکی شما ایجاد می کند. به طور کلی، این تجهیزات از عملکرد کم یا بیش از حد استفاده می کند، مانند چراغ های جلو که بسیار کم نور یا بسیار روشن هستند. همچنین ممکن است حالت سوسو زدن یا چراغ هایی را مشاهده کنید که به طور نامنظم از روشن به کم نور می روند و برعکس

  1. باتری مرده

گاهی اوقات یک باتری خالی فقط یک باتری تمام شده است. پس از چند سال استفاده به پایان عمر خود می رسد. در مواقع دیگر، باتری خالی می تواند علامتی از خرابی دینام خودرو شما باشد.

یک دینام نامناسب باتری را در حین کار روشن نمی کند و باعث می شود سریع‌تر از حد معمول شارژ خالی کند. یک راه برای بررسی اینکه آیا مشکل مربوط به باتری است یا دینام، راه اندازی سریع خودرو است. اگر ماشین خود را سریع راه اندازی کنید و همچنان کار کند، ممکن است به زودی باتری شما نیاز به تعویض داشته باشد. با این حال، اگر ماشین را سریع راه اندازی کنید و مدت کوتاهی بعد دوباره شارژ خالی کند، ممکن است به این معنی باشد که دینام شما نیروی کافی به باتری نمی رساند

  1. ناکارآمدی لوازم جانبی اتومبیل

آلترناتیو که به اندازه کافی به وسایل الکترونیکی خودرو شما برق تأمین نمی کند، اغلب باعث ایجاد لوازم جانبی کند یا غیرفعال می شود. اگر متوجه شدید که پنجره های خودرو شما بیش از حد معمول طول می کشد تا بالا یا پایین برود، یا گرمکن صندلی شما در حال کند شدن است، یا حتی اگر سرعت سنج و سایر دستگاه های شما کند شده اند، ممکن است با مشکل خرابی دینام خودرو مواجه شوید.

مطالعه  ریمپ چیست؟ معرفی روش ها و مزایای ریمپ
علایمی که نشان می دهد دینام در حال خراب شدن است؟​

بسیاری از وسایل نقلیه مدرن دارای لیست اولویتی از تجهیزات برنامه ریزی شده در خودرو هستند که به کامپیوتر می گوید در صورت عدم تأمین برق کافی، ابتدا کجا باید برق را قطع کند. به این ترتیب، اگر با یک خرابی دینام خودرو مواجه شوید، قبل از از دست دادن قدرت چراغ های جلو، قدرت رادیو (یا سایر لوازم جانبی غیر ضروری) را از دست می دهید

  1. مشکل شروع یا متوقف شدن مکرر

همانطور که قبلاً ذکر شد، مشکل در راه اندازی موتور ممکن است به این معنی باشد که دینام شما در شارژ باتری عاجز است. این بدان معناست که وقتی کلید می چرخانید، تنها چیزی که می شنوید به جای صدای جیغ زدن موتور، صدای کلیک است.
از طرف دیگر، اگر ماشین شما اغلب در حال رانندگی خاموش می شود، ممکن است نشانه این باشد که شمع ها قدرت کافی از دینام را برای روشن نگه داشتن موتور دریافت نمی کنند.

  1. سر و صدای غرغره یا ناله

اتومبیل ها صداهای عجیب و غریبی تولید می کنند که برخی مشکلات مکانیکی جدی را نشان می دهند. اگر تا به حال صداهای غرغر یا ناله ای را از زیر کاپوت شنیده اید، ممکن است با مشکلات آلترناتیو مواجه شوید، که باید توسط فردی حرفه ای بررسی شود.
این صدای غرغر یا ناله زمانی اتفاق می افتد که تسمه ای که قرقره دینام را می چرخاند نامناسب شده یا به کنار قرقره می خورد. همچنین اگر بلبرینگ هایی که محور روتور را می چرخانند خراب شود ممکن است این صدا را بشنوید

  1. بوی سوختن لاستیک یا سیم

بوی نامطبوع سوزاندن لاستیک یا سیم می تواند نشان دهد که قسمت هایی از دینام شما در حال فرسودگی است. از آنجا که کمربند محرک دینام تحت کشش و اصطکاک مداوم است – و به دلیل نزدیک بودن به موتور داغ – ممکن است با گذشت زمان فرسوده شده و بوی لاستیک ناخوشایند را از خود ساطع کند.

مطالعه  معرفی موتور ونکل یا موتور دوّار

به طور مشابه، اگر دینام شما بیش از حد کار می کند یا خراب شده است، ممکن است بوی سوختگی احساس کنید. یک آلترناتیو که بیش از حد کار می کند سعی می کند برق زیادی را از طریق سیم‌های خود عبور دهد و باعث گرم شدن آنها شود. سیم‌های آسیب دیده همچنین مقاومت در برابر جریان الکتریسیته ایجاد می کنند و باعث گرم شدن سیم ها و پخش بوی بد می شوند.

  1. چراغ هشدار باتری روی خط داش

هنگامی که چراغ هشدار باتری روی داشبورد ظاهر می شود، معمولاً اشتباهاً فکر می کنیم که مشکل مربوط به باتری است. با این حال، چراغ هشدار باتری نشان می دهد که ممکن است مشکلی در سیستم الکتریکی وسیع تر ماشین شما، از جمله دینام وجود داشته باشد.
آلترناتورها طوری طراحی شده اند که با ولتاژ خاصی کار می کنند، معمولاً بین 13-14.5 ولت. اگر دینام شما خراب است، ممکن است ولتاژ آن به زیر ظرفیت برسد و باعث شود چراغ هشدار باتری روی خط تیره شما ظاهر شود. به طور مشابه، اگر دینام بیش از حد ولتاژ خود بکشد، چراغ باتری نیز ظاهر می شود.

بسته به بار الکتریکی متعلقات خودرو (چراغ جلو، برف پاک کن، رادیو و غیره) ، ممکن است چراغ هشدار دهنده باتری نیز به طور متناوب روشن و خاموش شود.

با این حال، بین یک دینام بد در مقابل باتری بد، چگونه می دانید چه چیزی باعث می شود ماشین شما روشن نشود؟
برای تشخیص مشکل خود، باید عملکردها و عملکردهای هر دو قسمت را در خودرو درک کنید. برای راه اندازی و راه اندازی موتور خودرو، احتراق را برای باتری می چرخانید تا یک ضربه الکتریکی به استارت وارد شود. استارت موتور  به صورت مستقیم از دینام تغذیه می کند و دینام با شارژ باتری چرخه را تکمیل می کند

چگونه می توان فهمید که دینام مشکل دارد یا باتری

سریع‌ترین و ساده ترین راه برای تشخیص اینکه باتری خراب است یا دینام خطا دارد استفاده از فرآیند حذف است. شما می توانید با نادیده گرفتن نقش باتری در روشن کردن خودرو، عیب را پیدا کنید. کابل های بلوز تهیه کنید و با استفاده از باتری متفاوت با وسیله نقلیه دیگر، خودرو را استارت بزنید؟
اگر موتور خودروی شما بلافاصله بعد از یک رانندگی کوتاه خاموش می شود، با خرابی دینام خود رو مواجه هستید که باتری را آنطور که باید شارژ نمی کند. اگر با استارت زدن ماشین شما سریعاً شروع به کار کردشروع سریع ماشین شما کار کرد اما به یکباره ایستاد د، یک باتری خالی روی دستان خود دارید. به محض روشن شدن خودرو، دینام برق مورد نیاز خودرو را تامین کرده و سعی می کند باتری را شارژ کند، اما باتری انرژی دریافت نمی کند

مطالعه  برگزاری دوره آموزشی نقشه خوانی تخصصی فردا SX5 در شرکت خودرو سازی فردا
چگونه می توان فهمید که دینام مشکل دارد یا باتری​

متناوباً، می توانید هم دینام و هم باتری را با استفاده از تستر باتری خودرو و باتری TOPDON 12V Car Test and Alternator آزمایش کنید. این دستگاه تستر با کارکرد آسان می تواند فرسودگی و مقاومت باتری شما را آزمایش کرده و به شما کمک کند بفهمید که آیا مشکل کارنکردن دینام خودرو را دارید یا مشکل از باتری است

چند روش برای تشخیص این که مشکل از دینام است یا باتری:

وقتی با چالش های راه اندازی خودرو روبرو می شوید، همیشه باید اول باتری را چک کنید بعد دینام را. اگر در یک صبح سرد زمستان با مشکل کار نکردن ماشین خود مواجه شدید با بررسی سنج باتری روی داشبورد شروع کنید تا مشخص شود که آیا با خاموش کردن ماشین، باتری شما اندکی شارژ کرده است یا خیر.

اگر متوجه یک سوسو کم نور در اندازه گیری شدید، این بدان معناست که شما چیزی در حال استفاده از برق باتری دارید حتی زمانی که ماشین خاموش است. تمام اتصالات لوازم جانبی خودرو، مانند چراغ های ترمز، برف پاک کن ها و پنجره بازکن های خودکار را بررسی کنید. همه لوازم جانبی را خاموش کرده و باتری را دوباره امتحان کنید.

خوردگی را از پایانه های باتری خود پاک کنید، ماشین خود را سریع راه اندازی کنید تا ببینید آیا باتری دوباره شارژ می شود یا خیر.
ماشین را خاموش کنید و منتظر بمانید تا خنک شود. وقتی ماشین شما سرد شد، ولتاژ باتری را با استفاده از ولت متر بررسی کنید. هنگامی که ماشین خاموش است، باتری خودرو باید حدود 12 ولت را بخواند. وقتی موتور را روشن می کنید، ولت متر باید در حدود 14-15 ولت باشد.

اگر باتری شما ارقامی را که بیش از 15 ولت و کمتر از 12 ولت است را می خواند، شما دارای تنظیم کننده ولتاژ یا مشکل دینام هستید. اگر باتری شما هیچ ولتاژی را ثبت نمی کند، یک باتری خالی دارید و برای خرید یک باتری جدید باید به یک فروشگاه خودرو مراجعه کنید.